Přihlášený uživatel:
nepřihlášen
Preskripční omezení, popis, indikační omezení a množstevní limit jednotlivých úhradových skupin je definován v příloze č. 3 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění.
U všech typů vozíků je nutné vždy na žádance a Poukazu (v jeho části Druh a označení pomůcky) uvést šíři sedu.
Při preskripci aktivního mechanického vozíku je za vysoce aktivního dospělého uživatele považován pacient s poruchou mobility, se zachovanou funkcí obou horních končetin dostatečnou pro ovládání mechanického vozíku v interiéru i exteriéru po celý den (zaměstnání, vzdělávání, péče o rodinu a zdraví, volnočasové aktivity).
Příslušenství k vozíkům – cirkulace příslušenství vozíku se řídí dle vlastnictví vozíku
Uživatel elektrického vozíku se účastní silničního provozu jako chodec. Elektrický vozík, hrazený z veřejného zdravotního pojištění, musí být seřízen na max. rychlost 6 km/ hod.
Postup při podání žádosti o schválení elektrického vozíku:
1) Lékař příslušné odbornosti smluvního zdravotnického zařízení (SZZ) předloží příslušné zdravotní pojišťovně řádně vyplněnou Žádanku o schválení (povolení) s uvedením podrobné epikrízy onemocnění pojištěnce, specifikace elektrického vozíku dle platného Úhradového katalogu a klinického zdůvodnění typu požadovaného elektrického vozíku (totéž platí i pro žádost o schválení úhrady příslušenství elektrického vozíku).
2) Jako přílohu žádanky dle bodu 1) předepisující lékař předloží vyplněný Formulář k přidělení elektrického vozíku ve všech jeho částech včetně:
• U nezletilých pojištěnců je nutné doložit k žádosti závazné prohlášení zákonných zástupců dítěte, že plně zodpovídají za bezpečnost jeho i ostatních účastníků silničního provozu v souladu se zákonem č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, v platném znění. V případě indikace elektrického vozíku - postižení obou dolních končetin znemožňující pojištěnci samostatnou lokomoci při kombinaci se závažným chronickým interním onemocněním je nutné přiložit stanovisko příslušného odborného lékaře včetně výsledků vyšetření dokládajících rozsah a závažnost postižení, např. zátěžové testy.
• Oční vyšetření, které je součástí žádosti, musí být zaměřeno na schopnost řídit elektrický vozík.
• V závěru psychologického/psychiatrického vyšetření musí být výslovně uvedeno, zda je pojištěnec schopen bezpečně ovládat elektrický vozík v silničním provozu.
• Řádně vyplněný zaměřovací protokol včetně podpisu klienta a technika, který elektrický vozík zaměřil
3) Kompletní podkladové materiály dle bodu 1) – 2) předá revizní lékař (RL) územně příslušný žádajícímu smluvnímu ZZ k centrálnímu posouzení o úhradě.
RL je zodpovědný za kompletnost a formální správnost předaných materiálů (v případě nekompletnosti zajistí doplnění podkladů žádosti SZZ).
4) Po uplynutí užitné doby nevzniká automaticky nárok pojištěnce na úhradu nového elektrického vozíku z veřejného zdravotního pojištění. K žádosti o nový ZP je nutné přiložit technické posouzení stávajícího elektrického vozíku servisní organizací včetně vyřazovacího protokolu, který je podkladem pro vyjádření revizního technika (RT) o oprávněnosti vyřazení elektrického vozíku. Technické posouzení jak ze strany dodavatele, tak ze strany RT, jehož výsledky jsou uvedeny ve vyřazovacím protokolu s vyjádřením RT, jsou nezbytným podkladem pro rozhodnutí zdravotní pojišťovny o úhradě.
5) Přednost má zapůjčení repasovaného elektrického vozíku.
6) Schvalování úhrady elektrických vozíků z prostředků veřejného zdravotního pojištění včetně odvolacího řízení podléhá režimu dle zákona č. 48/1997 Sb.
K žádosti o úhradu elektropohonů je nezbytné předkládat:
1) žádanku o schválení (povolení) s uvedením podrobné epikrízy onemocnění pojištěnce
2) jako přílohu žádanky předepisující lékař předloží
a. u pohonů, které nejsou v plně automatickém režimu (pohon snižuje/ulehčuje vynaloženou svalovou námahu) - svalový test.
b. u pohonů, které umožňují plně automatický režim (v tomto režimu ovládání srovnatelné s EIV) vyplněný Formulář k přidělení elektrického vozíku, respektive svalový test, oční vyšetření, psychologické/psychiatrické vyšetření s explicitním vyjádřením k samostatnému bezpečnému ovládání klientem (důvodem je možnost plně automatického režimu).
Opravy, úpravy
Servisní firma před schválením Poukazu zdravotní pojišťovnou předkládá věcnou a cenovou specifikaci.
U oprav invalidních vozíků specifikaci předkládá pouze v případě, že cena opravy přesáhne:
• u mechanických vozíků částku 3 000,-Kč
• u elektrických vozíků částku 10 000,-Kč
• u mechanických částí elektrických vozíků částku 3 000,-Kč
U oprav necirkulovaných vozíků ve vlastnictví pojištěnce předkládá servisní firma věcnou a cenovou specifikaci vždy.
Výdej cirkulovaných ZP, které již byly cirkulovány, ale nebyly přeohlášeny – tyto kódy může předepsat lékař příslušné odbornosti dle zákona č. 48/1997 Sb.
Jedná se o tyto kódy:
0136492 – výdej cirkulovaných mechanických vozíků
0136493 – výdej cirkulovaných elektrických vozíků
0136494 – výdej cirkulovaných polohovacích zařízení pro sezení
0136495 – výdej cirkulovaných polohovacích zařízení vertikalizačních
0136496 – výdej cirkulovaných elektricky polohovacích lůžek
0136497 – výdej cirkulovaných elektricky polohovacích dětských lůžek
0136498 – výdej cirkulovaných vanových zvedáků
0136499 – výdej cirkulovaných pojízdných zvedáků
© Zdravotnické prodejny ELIŠKA s. r. o.
Provozovatel: Zdravotnické prodejny ELIŠKA s.r.o., IČ: 26694441, sídlem Bulovka 101/7, Praha 8, PSČ: 180 00,
zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze pod vložkou C, číslo 87820.